Комарджиите се справят по-добре със загубите от инвеститорите

Ново проучване показва, че повечето комарджии са достатъчно отговорни, за да поемат по-малки рискове след голяма загуба, като същевременно намаляват риска, като залагат с „house money“.

Изследване на над 5,000 ентусиасти, залагащи на конни надбягвания, направено от финландския монопол за конни надбягвания, Fintoto, който се обедини заедно с другите два финландски монопола за игри под марката Veikkaus, разтърси духа на преобладаващата мъдрост, че комарджиите са склонни да „преследват загуби“.

Изследването, проведено от Университета на Източна Финландия и публикувано в „Management Science“, установи, че „залагащите стават по-предпазливи след загубите“, според съавтора Нико Сухонен. Констатациите са в противоречие с по-ранните проучвания, включващи повишено рисково поведение след загуби от страна на инвеститорите на финансовите и жилищните пазари.

Залагащите в проучването имаха възможност да увеличат размера на залозите си след печеливш залог, но размерът на тези последващи залози не надвишава наскоро спечелената сума. С други думи, залагащите се стремяха да заложат с „house money „, стига да не застрашават първоначалната си банка.

Сухонен твърди, че губещите бетъри на конни надбягвания са били задвижвани от желанието да приключат залаганията си на нулата в края на деня. В това те имат значително предимство пред своите колеги в борсовите борси, тъй като те биха могли да „редуцират своите залози, като избират коефициенти за свое предимство“.

Изследователите твърдят, че резултатите от изследването помагат да „илюстрират психологическата тежест, причинена от по-ранни загуби“, и предполагат, че това може да помогне на инвеститорите на акции да поддържат по-свеж разума си, когато се изправят пред понижаващата се цена на акциите.

Разбира се, поведението на залогащите във Fintoto се различава значително от проблемните комарджии, за чиито мозъци се оказва трудно да преценят и да се адаптират към рискови ситуации, отчасти защото имат затруднения да предвиждат парични възнаграждения.

Проблемите не правят хората щастливи

Междувременно едно ново проучване не е разрушило абсолютно никаква теза с шокиращото си откровение, че проблемните комарджии са по-малко щастливи, отколкото хората, които са в състояние да контролират поведението си докато играят хазарт.

Изследователи от Университета по управление в Ланкастър и Университета в Шефилд анкетирани 10,00 възрастни в Обединеното кралство за това, колко щастливи са те, въз основа на скала от една до десет. Средната оценка е 7,95, докато самоопределените проблеми играчи са със средна оценка 6,25.